بلاگ

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

  • ۸ خرداد ۱۴۰۰
  • ۲۴
  • ۰

سبز رنگی تسكين بخش و آرامش دهنده است كه به كاهش تورم و التهاب مفاصل، بافت ها و نسوج كمك مي كند. ﭘﮋﻭﻫﺸﮕﺮﺍﻥ ﺩﺭﯾﺎﻓته اﻧﺪ ﮐﻪ ﺭﻧﮓ ﺳﺒﺰ می تواند ﺑﺎﻋﺚ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﻗﺎﺑﻠﻴﺖ ﺧﻮﺍﻧﺪﻥ ﮔﺮﺩﺩ. ﺑﺮﺧﯽ ﺍﺯ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﻭ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮﯾﺎﻥ ﺑﺎ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻥ ﯾﮏ ﺑﺮﮔﻪ ﺷﻔﺎﻑ ﺳﺒﺰ ﺭﻧﮓ ﺑﺮ ﺭﻭی ﺻﻔحه کتاب، می توانند ﻣﻄﺎﻟﺐ ﺭﺍ ﺑﺎ ﺳﺮﻋﺖ ﺑﻴﺸﺘﺮی ﺍﺯ ﺣﺪ ﻣﻌﻤﻮﻝ ﺑﺨﻮﺍﻧﻨﺪ ﻭ ﺩﺭک ﮐﻨﻨﺪ.

رنگ سبز، پیوستگی عمیقی با طبیعت دارد و به این ترتیب در ایجاد احساس یکرنگی با سایرین و طبیعت، بسیار اثر بخش است. ما وقتی به طور غریزی به دنبال این رنگ می رویم که تحت فشارهای روانی هستیم؛ سبز تیره به ما احساس راحتی، آرامش، خون سردی، کاهش فشار روحی و تعادل می دهد. سبز کمی روشن تر (با مقداری زرد) بیشتر شادی آور و نورانی است و می توانند کمی هم حس گرمی رنگ را هم منتقل کند. سبز تیره تر ثبات، امنیت و فراوانی را القا می کند. بیشتر ما را به یاد اسکناس و ثروت می اندازد! در طرح ها از رنگ سبز در زمینه یا به عنوان رنگ تاکید استفاده می شود. سبز روشن که بیشتر یادآور فصل بهار و شادابی مرتبط با این فصل است به نسبت جنگل تیره و تاریکی که یادآور ترس و اندوه است میزان انرژی بهتر و بیشتری را انتقال می دهد.

رنگ سبز یکی از رنگ های مناسب برای چشم انسان است. بیشتر تونالیته های رنگ سبز برای چشم قابل دیدن است. زیرا تشخیص گیاهان از یک دیگر یک نیاز اولیه برای انسان می باشد. سبز بیشتر برای به تصویر کشیدن عناصر سمبلیک و شاخص مورد استفاده قرار می گیرد و بعد از آبی دومین رنگ پر طرفدار در میان عموم افراد است. سایه های طبیعی سبز حس تازگی، طراوت، نو شدن، تعادل، آرامش، و تسکین و رهایی را به افراد القا می کند.

چکیده خصوصیات رنگ سبز:
1- زرد- سبز بیماری و اختلاف را القا می کند.
2- سبز تیره جاه طلبی و کامیابی را القا می کند.
3- سبز متمایل به آبی سلامتی و ثبات را القا می کند.
4- سبز زیتونی نماد صلح و هارمونی را القا می کند.

رنگ سبز در دکوراسیون:

ﺍﺯ ﺭﻧﮓ ﺳﺒﺰ ﺩﺭ ﺩﮐﻮﺭﺍﺳﻴﻮﻥ ﺑﻪ ﺩﻟﻴﻞ ﺍﺛﺮ ﺁﺭﺍﻡ ﺑﺨﺸﯽ ﺁﻥ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ. ﺭﻧﮓ ﺳﺒﺰ ﺑﺎﻋﺚ ﮐﺎﻫﺶ ﺍضطراب ﻣﯽ گردد. ﮐﺴﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻓﻀﺎی ﮐﺎﺭی ﺳﺒﺰ ﺭﻧﮓ ﮐﺎﺭ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ، ﮐﻤﺘﺮ ﺩﭼﺎﺭ ﺩﺭﺩﻫﺎی ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﮔﻮﺍﺭﺵ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ. ﺭﻧﮓ ﺳﺒﺰ، ﺭﻧﮓ ﺳﺮﺩی ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻧﻤﺎﺩ ﻁﺒﻴﻌﺖ ﺍﺳﺖ. رنگ سبز به دلیل ویژگی آرامش بخشی که دارد، برای اتاق خواب و سرویس‌ های بهداشتی مناسب است. سبز روشن رنگ مناسبی برای اتاق نشیمن و هال به شمار می رود. سبز تیره نیز برای آشپزخانه و اتاق ناهار خوری مناسب است، زیرا که این رنگ تاثیر خوبی بر سلامت و تغذیه دارد.

سبز اگر در کنار طیف بنفش و نقره ای قرار بگیرد، زیباتر و گیراتر خواهد بود.

رنگ سبز به علت عدم انعکاس رنگ پوست، در سالن های پوست و زیبایی و حتی بوتیک ها و فروشگاه های لباس بکار برده نمی شود. رنگی جذاب که احساس سلامت، باروری، حاصل خیزی، آرامش و صمیمیت را القا می کند. سبز نیز تا حدی مانند آبی عمل می کند، اما گرم تر و منعطف تر است. از این رنگ نیز در بیمارستان ها، مطب ها و اتاق انتظار دندانپزشکی استفاده می شود.

رنگ سبز برای فضاهای متفکرانه مانند کتابخانه یا اتاق مطالعه توصیه می شود. ولی برای فضای مطالعه و کتابخانه قدیمی خود پیشنهاد می کنیم که از سبز براق و خالص استفاده نکنید.

می توانید سبز را با رنگ های خنثی و آبی برای داشتن ظاهری دریایی و ساحلی ترکیب کنید. همچنین می ‌توانید مقداری از رنگ مکمل قرمز را با رنگ سبز ترکیب کنید. این ترکیب، رنگ شما را کمی ملایم می ‌کند و به آن پیچیدگی و عمق می ‌بخشد. به همین ترتیب می توانید رنگ سفید یا خاکستری روشن را با رنگ سبز ترکیب کنید یا آن را با برخی زردها یا آبی ها، ملایم تر کنید. تمام این نکات، راه هایی است که وقتی می خواهید به دام طراحی و دکوراسیون گرفتار نشوید می توانید برای تاثیرات مثبت روانی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی به کار ببرید.

شما همچنین می توانید با اضافه کردن مقداری رنگ آبی به سبز خود ترکیبی فوق العاده و جذابی بسازید و یا حتی کمی گلی کردن و کدر کردن آن هم می تواند در سبک مدرن بودن فضای شما موثر باشد. بنابراین در هماهنگی رنگ ها دقت داشته باشید و هر چیزی را برای همراهی با این رنگ انتخاب نکنید. رنگ سبز، هم با زرد زیبایی خیره کننده ای دارد و هم آبی و یا اینکه حتی می توانید این رنگ را را در کنار بنفش و یا هر رنگ متضادی که نمایی جذاب بسازد نیز قرار دهید.

نظر شما