بلاگ

روانشناسی رنگ زرد در دکوراسیون داخلی

  • ۱۷ خرداد ۱۴۰۰
  • ۵۷
  • ۰

زرد از دسته رنگ های گرم چرخه رنگ است. زرد به راحتی، شادی را القا می کند. این رنگ نماد خلاقیت، امیدواری، مثبت گرایی و احتیاط است. این رنگ با احساس انرژی زایی و تشویق در ارتباط است. این رنگ بسیار مهیج است و به همه چیز حس روشنایی می بخشد. رنگ زرد به دلیل مقدار زیاد نوری که منعکس می‌کند، بیشتر از بقیه رنگ ها چشم را خسته می‌کند و می ‌تواند احساس رنجیدگی و خشم را به وجود آورد. یکی از معایب استفاده از رنگ زرد انتقال حس خطر است. رنگ زرد برای تاکید یا برجسته تر کردن موضوع، استفاده می شود. رنگ زرد نه تنها باعث ارتقاء فعالیت‌های جسمی می‌ گردد، بلکه باعث تحریک ذهن نیز می شود و به تقویت حافظه هم کمک می‌ کند. علاقه داشتن به رنگ زرد، نشانه ای از خلاقیت و میل به ایجاد ارتباط با دیگران است. روانشناسان رنگ بر این باورند که انسان ها در نهان و ذات خود تمایل به رنگ زرد دارند. چنانچه در پی اعتماد به نفس و آرامش روحی هستید، روانشناسان رنگ زرد را به شما توصیه می کنند. آن ها معتقدند افرادی که طرفدار این رنگ هستند افراد پر امید، شاد و قاطعی هستند.

رنگ زرد آسان ترین رنگ برای دیدن می باشد و به همین دلیل برای جلب توجه مورد استفاده قرار می‌گیرد. جالب است بدانید رنگ زرد اولین رنگی است که نوزادان در بدو تولد قادر به تشخیص آن می باشند. ارسطو فیلسوف یونانی معتقد است که رنگ زرد اولین رنگی است که از تاریکی خارج می شود و به همین دلیل است که زرد و آبی (آبی هم اولین رنگی است که به تاریکی وارد می شود) تنها رنگ های حقیقی در سه رنگ اصلی می ‌باشند.

خصوصیات رنگ زرد:

رنگ زرد روشن برای القای حس خطر و ترس است.
رنگ زرد تیره تر برای القای شادی، لذت و تازگی است.

رنگ زرد در دکوراسیون :

رنگ زرد به خوبی خود را در یک ترکیب رنگی سازگار می کند و به راحتی در کنار رنگ های دیگر همخوانی پیدا می کند. طیف رنگ های آن همچون لیمویی، احساس سرزندگی و نشاط و رنگ هایی مانند زرد طلایی احساس گرما و آرامش را در فضای دکوراسیون شما ایجاد می کند. انتخاب رنگ زرد در کنار یک ترکیب رنگی ویژه به سادگی می تواند ظاهر مدرن و خاصی به فضای دکوراسیون داخلی شما ببخشد.
1- طیف های رنگ زرد با طیف های رنگ آبی به شدت همخوانی دارند و به زیبایی کنار هم می نشینند.
2- هم چنین سبز نیز از جمله رنگ هایی است که کنار زرد ترکیبی فوق العاده را خلق می‌کنند.
3- بنفش سیر رنگ مکمل رنگ زرد است. بنابراین در کنار زرد ترکیبی چشم نواز را تشکیل می‌ دهند.
4- رنگ دیگری که بسیار زیبا کنار زرد می نشیند رنگ قهوه ای می باشد.
5- هم چنین بسیاری از معماران که به سبک کلاسیک کار می‌ کنند ترجیح می ‌دهند رنگ زرد را با مشکی و قرمز ترکیب نمایند.
6- چنانچه می ‌خواهید شکوه و جلوه ای بی نظیر به خانه خود ببخشید، به شما ترکیب زرد طلائی با آبی سیر، قرمز مخملی و بنفش تیره را توصیه می ‌کنیم.

رنگ زرد هوای زندگی را به آشپزخانه، اتاق نشیمن و اتاق خواب راه می دهد. برای فضاهایی مانند دکوراسیون اتاق خواب باید از تونالیته ملایم تر آن استفاده کرد چرا که این رنگ مانع از خواب آسوده شما می شود و فضای آرامش بخشی را برای استراحت و خواب شما ایجاد نمی کند. بنابراین استفاده زیاد از آن در اتاق خواب توصیه نمی شود زیرا ممکن است باعث بی خوابی گردد. طیف های ملایم این رنگ برای سرویس های بهداشتی بسیار مناسب هستند.

زمانی که قصد دارید از این رنگ در دکوراسیون داخلی استفاده کنید، این نکته را از یاد نبرید که نورهای طبیعی و هنری که در خانه وجود دارند، تاثیر زیادی در تغییر جلوه رنگ زرد خواهند داشت.

اگر دیوار آپارتمانی را با زرد پر رنگ بپوشانید، فضایی بسیار سنگین به وجود می آید. اما اگر آن را تا 50 درصد روشن کنید، لیمویی جذابی به دست می آورید که روح بخش و صبح‌ گونه است. استفاده از رنگ زرد ملایم، مثلا طلایی در اتاق ناهارخوری باعث تحریک اشتها می شود. علت اینکه استفاده از این رنگ در اتاق غذاخوری بسیار توصیه می شود، اجتماعی بودن این رنگ است! وجود این رنگ در اتاق غذاخوری باعث می شود افراد در این اتاق احساس آرامش بیشتری داشته باشند و از خوردن غذا در کنار هم لذت ببرند.

رنگ کرم نباتی، شاد و متناسب با روحیات بچه ها و نوجوانان است. این رنگ باعث تقویت حافظه شده و به مطالعه کمک می‌کند. این رنگ هم برای دخترتان مناسب است و هم برای پسرتان. به خصوص اگر آن را با رنگ خاکستری یا آبی ترکیب کنید. یا می توانید برای آن‌ که حالت مدرنی به اتاق بدهید، دیوارها را طوسی کنید و از جلوه های زرد رنگ مانند قالی، پرده و روتختی استفاده کنید.

رنگ زرد در طراحی و دکوراسیون داخلی باعث روشن تر شدن فضا، جذابیت و چشم گیر شدن فضای دکوراسیون شما می شود، هیچ رنگی مثل رنگ زرد دکوراسیون منزل شما را روشن نمی کند. زرد قویترین گزینه برای روشن تر کردن فضاهای شمالی منزل می باشد. همچنین انتخابی بسیار هوشمندانه برای روشن و بزرگتر نشان دادن قسمت های تاریک و کم نور ساختمان مانند راهروها و فضای ورودی منزل است.

رنگ های قرمز و نارنجی بیش تر آدم را یاد پاییز می اندازند و رنگ سبز بیش تر برای بهار مناسب است. رنگ آبی هم برای روزهای گرم تابستان مناسب است. ولی رنگ زرد برای تمام فصل های سال مناسب است. در فصل بهار و تابستان این رنگ به شما حس طراوت و پاکی لیمو را می دهد و در پاییز با رنگ های برگ ریزان ترکیب می شود و در زمستان گرمای خورشید را به خانه می آورد.

رنگ‌های سفید، خاکستری و بژ برایتان خسته‌ کننده شده‌اند؟ پس با تزریق رنگ زرد به دکور اتاق، حال‌ و هوای خانه را شاد کنید. زرد رنگ جسورانه ای است و به عنوان یک رنگ جیغ خوب نقش بازی می کند. فقط چند تکه از اشیای خانه را به‌ این رنگ درآورید. می توانید از این رنگ برای لوازم جانبی مثل گلدان ها و سایر دکوری های خود استفاده کنید تا ظاهر ویژه ای به دکوراسیون شما ببخشد. رنگ زرد زمانی که در تقابل با یک رنگ تیره تر یا خنثی قرار می گیرد زیباتر نشان می دهد.

نظر شما